Jesteś tutaj: Start / BIBLIOTEKA

BIBLIOTEKA

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

PIERWSZOKLASIŚCI W BIBLIOTECE

Przejdź do - PIERWSZOKLASIŚCI W BIBLIOTECE
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” Wisława Szymborska
Pierwszoklasiści odwiedzili bibliotekę szkolną. Poznali zasady wypożyczania książek oraz otrzymali karty czytelnika, dzięki którym będą mogli w pełni korzystać z dobrodziejstw biblioteki. Bibliotekę odwiedziły również dzieci z oddziału przedszkolnego, które rozpoczynają swoją przygodę czytelniczą.
27 października 2023

#DzieńKrajobrazu

Przejdź do - #DzieńKrajobrazu
„Jedna z największych wartości, jakie mamy w Polsce to pola, krajobraz pól. Harmonijny krajobraz kulturowy" (Adam Robiński, „Hajstry. Krajobraz bocznych dróg”)
20 października obchodziliśmy nietypowe, ale piękne wizualnie święto – Dzień Krajobrazu. Hasło tegorocznych obchodów brzmi „Doceń lokalność!”. Z tej okazji w bibliotece szkolnej przygotowana została wystawa książek, by pokazać piękne pejzaże ukryte, uwiecznione na kartach książek. Uczniowie zachwycali się widokami wysokich gór, wzburzonych fal morskich. Ilustracja odgrywa ogromną rolę w przygotowaniu do czytania, dobrze, jeśli młody czytelnik potrafi odkryć jej piękno. Zachęcamy to zachwytu nad jesiennym krajobrazem, również tym, którego możemy doświadczyć każdego dnia, a czasem wystarczy wyjrzeć przez okno, zatrzymać w drodze do szkoły i podziwiać mglisty pejzaż, jesienne liście tworzące niespotykaną barwną kompozycję. „Nie istniejemy sami. Wszędzie i zawsze jesteśmy tylko cząstką krajobrazu, ale i on w nas trwa” (Władysław Krygowski, „Góry mojego życia”)
 
Przygotowały: Anna Derda-Ciesielska, Renata Andrzejewska
22 października 2023

PAŹDZIERNIK

Przejdź do - PAŹDZIERNIK
8 października 2023

ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU

Przejdź do - ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU
"Uśmiech jest najprawdziwszym, kiedy jednocześnie uśmiechają się oczy” ksiądz Jan Twardowski
6 października 2023 r. obchodzimy Światowy Dzień Uśmiechu. "Pomysłodawcą tego dnia jest Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, który reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi, czyli bezinteresowny uśmiech i radość życia".
6 października 2023

DZIEŃ ZWIERZĄT

Przejdź do - DZIEŃ ZWIERZĄT

„Posiadanie psa lub kota otworzy twoje serce. Czytanie książek otworzy twój umysł. Posiadanie zarówno zwierzaka, jak i książki …to absolutne niebo” Mark Rubinstein

4 października, w dzień wspominania św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii, przypada Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji w bibliotece szkolnej przygotowana została wystawa ciekawych publikacji o świecie zwierząt. Piękne albumowe wydania, bajki dla najmłodszych, ciekawe przygody np.: o najmniejszym słoniu, zajączku, psach, kotach …To tylko niektóre nasze książkowe propozycje. Wychowawcom polecamy książkę „Przyjaciele żyrafy”, bajka o empatii, bo emocje towarzyszące zwierzętom mogą być punktem wyjścia do dalszej rozmowy o naszych przeżyciach.

Przygotowały: Renata Andrzejewska, Anna Derda-Ciesielska

 

5 października 2023

NARODOWE CZYTANIE 2023 r.

Przejdź do - NARODOWE CZYTANIE 2023 r.

Maja Sz.  Już tradycją w naszej szkole stał się udział w akcji Narodowego Czytania. W tym roku usłyszymy fragmenty powieść Elizy Orzeszkowej ,,Nad Niemnem”

Maja  W.   Powstawała ona w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników.

Maja Sz. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Weronika -  To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Natalia:

Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności – dodał Prezydent.

Maja W. Zapraszamy do wysłuchanie  fragmentu, w którym poznamy legendę o Janie i Cecylii.

 - Teraz przenieśmy się do Korczyna aby wysłuchać codziennych pogawędek bohaterów powieści.

-  Na zakończenie wysłuchajmy fragmentu nawiązującego do powstania styczniowego, który zaprezentują nasi / nasz gość

 Maja W. Dziękujemy koleżankom i kolegom za pięknie przybliżenie nam lektury "Nad Niemnem”.

24 września 2023

DZIEŃ KROPKI

Przejdź do - DZIEŃ KROPKI

15 września obchodzimy Dzień Kropki

Na czytelnicze poszukiwania kropek wyruszyli uczniowie klasy II wspólnie z bohaterami książki dla dzieci Joanny Faliszewskiej „Gdzie są kropki?” Bajka o utraconych kropkach, ale również o utraconej tożsamości, bo muchomorek bez kropek nie jest już tym samym muchomorkiem, a biedronka bez kropek to już zupełnie inna biedronka. Wspólne zdjęcie było zwieńczeniem tego nietypowego święta.

15 września 2023