Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2030

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

ZAKWALIFIKOWANIE DO PROJEKTU

Przejdź do - ZAKWALIFIKOWANIE DO PROJEKTU

            Szkoła Podstawowa im. Biskupa Romana Andrzejewskiego w Morzyczynie bierze udział w Projekcie Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2030 realizowanym przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu w partnerstwie z Ogólnopolskim Operatorem Oświaty w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.

      Głównym celem projektu jest podniesienie jakości edukacji cyfrowej w szkołach w Wielkopolsce oraz podniesienie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. W ramach projektu uczniowie i nauczyciele biorą udział w wykładach. W ramach projektu Wielkopolska Encyklopedia Cyfrowa powstały dwie grupy, które realizują zajęcia pozalekcyjne.

        „Wielkopolska Encyklopedia Cyfrowa” ma wzbudzić zainteresowanie uczniów historią i współczesnością regionu, budować lokalną tożsamość, konsolidować środowiska lokalne oraz promować region. W ramach zajęć pozalekcyjnych, uczniowie zajmą się odnalezieniem miejsc, postaci, wydarzeń, zjawisk ciekawych i niezwykłych z ich otoczenia.

 

         

 

4 stycznia 2025

LEKCJA HISTORII

Przejdź do - LEKCJA HISTORII

„Polska jest bogactwem ludzkich losów” W. Myśliwski

      Wójt gminy Wierzbinek dr Paweł Szczepankiewicz podczas spotkania dla uczniów klas IV-VIII przybliżył społeczności szkolnej lokalną historię, wskazał miejsca pamięci oraz wyjaśnił etymologię najważniejszych miejscowości naszej gminy. Uczniowie nie tylko z uwagą słuchali, ale z zainteresowaniem zadawali pytania, pokazując jak bliska jest im znajomości historii „małej ojczyzny”. Serdecznie dziękujemy za tę cenną lekcję, która łączy pokolenia, przeszłość z teraźniejszością. Wykład wpisuje się w realizację projektu, do którego przystąpiła nasza szkoła – Wielkopolska Encyklopedia Cyfrowa, w ramach którego uczniowie zbierają informacje, by stworzyć hasło encyklopedyczne.

 

4 stycznia 2025

ZAPOZNANIE Z NOWYM SPRZĘTEM

Przejdź do - ZAPOZNANIE Z NOWYM SPRZĘTEM

Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2030 to projekt realizowany przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu w partnerstwie z Ogólnopolskim Operatorem Oświaty w ramach Funduszy Europejskich dla Wielkopolski na lata 2021-2027.  Głównym założeniem  jest  podniesienie jakości edukacji cyfrowej w szkole poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii. Ważnym aspektem projektu jest  wzbogacenie bazy dydaktycznej o nowe pomoce, które wykorzystywane są podczas zajęć pozalekcyjnych, realizowanych w ramach projektu. Uczniowie klas VIII i VI na początku grudnia 2024 r. mieli możliwość zapoznania się ze sprzętem do nagrywania i fotografowania. W ramach ćwiczeń uczniowie nagrali swoje pierwsze podcasty oraz robili zdjęcia.

 

Nauczyciele: Renata Andrzejewska, Ewa Palusiak - Puchałka

7 stycznia 2025

Zajęcia integracyjne. Poznajmy się, by wspólnie wybrać hasło.

Przejdź do - Zajęcia integracyjne. Poznajmy się, by wspólnie wybrać hasło.

We wtorek 5 listopada w naszej szkole oficjalnie ruszył projekt edukacyjny Wielkopolska Encyklopedia Cyfrowa. W projekcie bierze udział 12 uczniów z klasy VI pod opieką pani Renaty Andrzejewskiej oraz 10 uczniów z VIII klasy pod opieką pani Ewy Palusiak -Puchałki. W listopadzie odbyły się zajęcia integracyjne uczestników projektu, polegające na wzajemnym poznaniu, na określeniu swoich zainteresowań. Głównym założeniem projektu  jest doprowadzenie do opracowania hasła encyklopedycznego do Wielkopolskiej Encyklopedii Cyfrowej. Dlatego na jednym z pierwszych zajęć uczniowie wybrali hasło, które będą opracowywać w ramach projektu.

Mamy to! Obydwie grupy wybrały hasła projektowe. Teraz zaczynamy działać. Zapraszamy do obserwacji postępów naszego projektu.

 

Nauczyciele: Renata Andrzejewska 

Ewa Palusiak - Puchałka

9 stycznia 2025

SPOTKANIA, WYWIADY DO WEC

Przejdź do - SPOTKANIA, WYWIADY DO WEC

„Każdy z nas może poczuć się uskrzydlony, gdy realizujemy trudne zadania, mamy jasny cel,
z którym się wewnętrznie identyfikujemy i dostrzegamy na bieżąco rezultaty swego działania.
(Jacek Santorski)

Uczniowie klas VI i VIII w ramach udziału w projekcie Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2030, tworząc hasła do Wielkopolskiej Encyklopedii Cyfrowej podjęli wyzwanie, przy czym jasno określili cel. Czas na relację z podjętych działań. Grupy projektowe, poszukując informacji odwiedziły gminę, ośrodek kultury, bibliotekę. Były spotkania, wywiady, rozmowy, pytania i odpowiedzi, chwila refleksji, wspólne oglądanie materiałów, formułowanie pytań i poszukiwanie odpowiedzi. Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z wójtem gminy panem dr Pawłem Szczepankiewiczem, który opowiedział o początkach i inicjatywie, a następnie realizacji i odsłonięciu Pomnika Powstańców Styczniowych w Ruszkowie. Następnie pan wójt udzielił odpowiedzi na pytania uczniów na temat znaczenia kulturalnego Zespołu Ludowego Kalinianki dla społeczności lokalnej. W Gminnym Ośrodku Kultury w Wierzbinku pani dyrektor Małgorzata Kozicka zaprezentowała osiągnięcia zespołu, pokazując dyplomy oraz inne odznaczenia. W bibliotece szkolnej uczniowie odszukali informacji na temat pomnika w Ruszkowie, wypożyczając ważną dla lokalnej społeczności publikację „Pomniki dają żywym moc czynu…” W szkole uczniowie klasy VIII przeprowadzili wywiad z panią Zofią Śmigielską, która wnikliwie opowiedziała o początkach zespołu, jego tradycji, składzie oraz repertuarze. Natomiast uczniowie klasy VI spotkali się z historykiem panem Marianem Kominkiewiczem, który nie tylko opowiedział o początkach powstania pomnika, ale przedstawił zarys historyczny, nawiązując do powstania styczniowego oraz potyczki pod Ruszkowem. Wszystkim prelegentom dziękujemy za tę cenną lekcje. Efekty odnajdą swoje odzwierciedlenie w tworzonych cyfrowych hasłach encyklopedycznych.

Opiekunowie: Renata Andrzejewska, Ewa Palusiak-Puchałka

#FunduszeUE, #FunduszeEuropejskie, #CyfrowaSzkołaWielkopolska2030 #CSW2030.

18 stycznia 2025