Jesteś tutaj: Start / AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

LISTOPADOWY CZAS ZADUMY

„Jest coś silniejszego niż śmierć

i jest to obecność nieobecnego w pamięci”

(V.Perrin)

Listopad to czas zadumy i refleksji, odmawiając słowa modlitwy myślimy o Tych, których już nie ma z nami, szczególnie wspominamy zmarłych dyrektorów, nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły. Przywołujemy wszystkich, którzy zakończyli swoją ziemską podróż. Pamięć o przodkach to istotna część naszej tożsamości, to świadectwo korzeni, z których wyrośliśmy, od wieków skłania do tego łacińskie pytanie retoryczne: „Ubi sunt qui ante nos fuerunt?”- "Gdzie są ci, którzy byli przed nami?" I od zawsze ten listopadowy pejzaż, spadające liście, opadająca mgła otaczające nasze cmentarze uczą, że: „Groby to najmądrzejsza księga. Nie dowiesz się od żywych, co dowiesz się od umarłych. A każdy grób stronnica tej księgi i te stronnice same się przed tobą otwierają. Trzeba tylko znać ich mowę …groby wiedzą najwięcej” (W. Myśliwski) 

„Choć grób, mówią, też dom, tylko, że na tamto życie. Bo wieczność nie wieczność, a swój kąt powinien człowiek mieć". ("Kamień na kamieniu")

A my ciągle uczymy się zrozumieć:

Ucz się śmierci w miłości.

Ucz się śmierci nie tylko dla zabicia czasu.” Ewa Lipska

 

Tekst i zdjęcia: Renata Andrzejewska

 

1 listopada 2023

#SzkołaPamięta

Przejdź do - #SzkołaPamięta

Okres przed dniem Wszystkich Świętych to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas. To czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych. W dniu 27 października delegacja uczniów klas IV – VIII wraz z nauczycielami odwiedzili groby zmarłych. Uczniowie uporządkowali mogiły osób związanych z życiem szkoły i lokalnej społeczności. Zapalili znicz i złożyli kwiaty. Od kilku lat opiekujemy się również kilkoma zapomnianymi grobami. Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc w zebraniu zniczy. Dziękujemy. W przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych tradycyjnie delegacja uczniów i pracowników szkoły odwiedziła grób Patrona znajdujący się na cmentarzu w Licheniu. Najważniejszą formą pamięci o Zmarłych jest nasza modlitwa.

Tekst: Zofia Kaszczyńska

Opiekunowie: Zofia Kaszczyńska, Joanna Łukomska, Gabriela Kwiatkowska, Anna Linka

31 października 2023

WYNIKI KONKURSU "MÓJ ZĘBOWY NIEZBĘDNIK"

Przejdź do - WYNIKI KONKURSU "MÓJ ZĘBOWY NIEZBĘDNIK"

Z radością ogłaszamy, że konkurs ogłoszony przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Koninie pt. „Mój zębowy niezbędnik” został rozstrzygnięty. Chętne dzieci z klas I – III w swojej pracy plastycznej przedstawiły komplet podstawowych przyborów do właściwej higieny zębów i jamy ustnej – szczoteczka, pasta i kubek. Szkolna komisja konkursowa wyłoniła trzech laureatów, których prace będą reprezentować naszą szkołę w etapie powiatowym konkursu. Pierwsze miejsce zajęła praca Oliwii Ciuk z kl. III, drugie miejsce przypadło pracy Filipa Rojewskiego z kl. III, natomiast miejsce trzecie Izabeli Dąbrowskiej z kl. II. Laureatom oraz pozostałym uczestnikom konkursu gratulujemy zaangażowania oraz pomysłowości.

 

31 października 2023

PIERWSZOKLASIŚCI

Przejdź do - PIERWSZOKLASIŚCI
"Puk, puk to ja, mały uczeń pierwszaczek, pukam szkoło do twych drzwi..."
Słowami tej piosenki pierwszoklasiści rozpoczęli oficjalnie kolejny etap w swoim życiu, stali się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Uroczystości obiecali wypełniać obowiązki ucznia oraz dbać o dobre imię szkoły. W imieniu swoim i uczniów klasy I dziękuję Panu wójtowi doktorowi Pawłowi Szczepankiewiczowi, Panu przewodniczącemu Rady Gminy Włodzimierzowi Gemziakowi, Radzie Rodziców oraz całej społeczności szkolnej za piękne życzenia i upominki.
 
Wychowawca: Dominika Żmuda
Zdjęcia: Zofia Kaszczyńska, Agata Simińska
28 października 2023

PANI JESIEŃ

Przejdź do - PANI JESIEŃ

25 października w świetlicy piękny balet zatańczyła Pani Jesień.

27 października 2023

POMAGAMY

„Laptop dla ucznia”

Przejdź do - „Laptop dla ucznia”

Relacja z uroczystości wręczenia laptopów uczniom klasy IV w ramach Rządowego Programu Wspierania Kompetencji Cyfrowych Uczniów. 12 października 2023 roku uczniowie klasy IV otrzymali laptopy z rządowego programu, który ma na celu wsparcie rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów. Wręczenia laptopów, zakupionych przez Ministerstwo Cyfryzacji, dokonali zaproszeni goście podczas uroczystości w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Sadlnie.

22 października 2023