Jesteś tutaj: Start / PATRON SZKOŁY

PATRON SZKOŁY

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

                               

   Biskup Roman Andrzejewski (1938 - 2003)

          Ksiądz biskup Roman Andrzejewski urodził się 19 lutego 1938r., jako drugi syn Marianny i Antoniego Andrzejewskiego. Następnego dnia został ochrzczony w Kościele w Broniszewie przez ks. Pawła Bobotka. W latach 1945 -1951 uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Morzyczynie W 1947 r. przystąpił do Pierwszej Komunii Świętej. W 1951 r. ks. Roman Andrzejewski pojawił się we Włocławku jako alumn Niższego Seminarium Duchownego. Po jego ukończeniu w 1955 r. zdawał maturę. W latach 1955-61 był już alumnem Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. 21 maja 1961 r. otrzymał święcenia kapłańskie w Katedrze we Włocławku.

                         „Chciałem być księdzem. Rodzice rozłożyli ręce i powiedzieli Bogu się nie odmawia”.  

           W latach 1961-66 studiował filologię klasyczną na KUL-u w Lublinie. 30 maja 1973 r. na Wydziale Filologicznym im. Adama Mickiewicza w Poznaniu obronił pracę doktorską pt: „Listy polecające Cycerona”. Ponadto dokonał przekładu „Aktu procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego Michała Kozala” Ksiądz biskup Roman Andrzejewski dał się poznać jako wybitny znawca kultury antycznej. Powtarzał za swoim mistrzem Cyceronem: „Studia filologiczne to wielki dar, jaki mi opatrzność dala na ziemi w drodze do nieba. To poważna karma duchowa”.

               20 grudnia 1981r ks. Roman przyjął w Katedrze we Włocławku święcenia biskupie. Był pierwszym biskupem ogłoszonym i wyświęconym w tragicznych dniach stanu wojennego. Dziś 22 grudnia obchodzimy 35 lecie Jego święceń biskupich.

                26 lutego 1988r zostaje przewodniczącym Komisji ds. Duszpasterstwa Rolników. Jako Krajowy Duszpasterz Rolników gorliwie wypełniał swoje obowiązki wobec wsi, co roku organizował na Jasnej Górze ogólnopolskie dożynki dla rolników.

                 Zmarł nagle 7 lipca 2003 roku i zgodnie ze swą ostatnią wolą 11 lipca został pochowany w Licheniu.

Dewizą  biskupa Romana Andrzejewskiego były słowa:

                                Humana divinis ("Ludzkie ku Boskiemu")

Do końca podkreślał swoje umiłowanie ziemi kujawskiej. Często odwiedzał rodzinne strony, spacerował zachwycał się, co w pełni wyrażają słowa:

„Pokłon ziemi rodzinnej, ziemi, gdzie w świetle słońca ujrzało się po raz pierwszy drzewa i kwiaty, gdzie przy pomocy matki pierwsze stawiało się kroki, ziemi, nad którą wiatr przeganiał chmury i deszcze, a Pan dziejów pisał kolejne karty wydarzeń zwykłych i szarych, krwawych i bohaterskich.

Pokłon ziemi, co zmienia barwy swojej szaty, jak matka, co stroi się inaczej – w zależności od rodzaju wykonywanej pracy i czasu, co pachnie chlebem i miodem, ziemi pięknej.

Pokłon ziemi, co ciągle karmi swoje dzieci i tych, co do niej zajdą w gościnę, ziemi czarnej i żyznej, ziemi skalistej i piaszczystej, polskiej ziemi – przeorywanej pługiem ojców.”

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie