Szkoła Podstawowa im. Biskupa Romana Andrzejewskiego w Morzyczynie

SCENARIUSZE

10 września 2024

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH (ZAJĘCIA OTWARTE)

Data: 06.03.2024 r.

Temat: Gry i zabawy logopedyczne z głoskami szeregu syczącego.

Grupa: OP

Cel ogólny:

- usprawnianie narządów artykulacyjnych i doskonalenie umiejętności wyrazistego artykułowania głosek szeregu syczącego   

Cele operacyjne:

- doskonalenie prawidłowego toru oddychania,

- kształtowanie poczucia rytmu,

- usprawnianie koordynacji wzrokowo-słuchowej.

Metody:

- usprawniania narządów mowy,

- wzrokowa,

- słuchowa,

- wyjaśniania,

- naturalna

Formy pracy:

- grupowa z elementami pracy indywidualnej

Środki dydaktyczne:

- piórka, słomki, piłeczki do dmuchania, książka pt.: „Akademia wzorowej wymowy. S.” – D. Klimkiewicz, E. Siennicka - Szadkowska (karta pracy z rymowanką), zabawka – słonik, tablica interaktywna z dostępem do Internetu.

Przebieg zajęć:

Część wstępna

  1. Powitanie ze słonikiem
  2. Ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem piórek, słomek, piłeczek do dmuchania oraz ćwiczenia narządów artykulacyjnych z wykorzystaniem aplikacji YouTube.

https://www.youtube.com/watch?v=Zavul0k6DcY

Dzieci wykonują ćwiczenia oddechowe  oraz ćwiczenia narządów artykulacyjnych.

 Część zasadnicza

  1. Ćwiczenia wyrazistej artykulacji głosek

Nauczyciel logopeda demonstruje dzieciom jak należy wymawiać głoski [s, z, c, dz]. Dzieci naśladują i powtarzają za logopedą głoski szeregu syczącego.

  1. Wypełnianie poleceń zawartych na karcie pracy.

Nauczyciel logopeda wykorzystuje do tego ćwiczenia zabawkę – słonika. Dzieci wraz  z logopedą i słonikiem powtarzają rymowankę.

Sss – syknie groźnie żmija.

Sss – w kłębek się zawija.

Sss – sunie długi wąż.

Sss – posykuje wciąż.

 Część końcowa

Zakończenie zajęć. Podsumowanie i krótkie omówienie zajęć. Pochwała i nagroda za pracę.

 

                                                                                          Opracowała: mgr Sylwia Wysocka

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

Data: 08.02.2024r.

Temat: Utrwalanie różnicowania głosek [l-r] w zdaniach.

Kl. IV

Cel ogólny:

- ćwiczenie różnicowania prawidłowej artykulacji głosek [l-r] i utrwalanie jej w zdaniach 

Cele operacyjne:

- kształtowanie właściwego toru oddechowego,

- usprawnianie artykulatorów,

- ćwiczenia słuchowe,

- ćwiczenie percepcji wzrokowej.

Metody:

- demonstracyjna,

- praktyczna,

- naśladowcza,

- wyjaśniająca,

- słuchowa

Formy pracy:

- indywidualna

Środki dydaktyczne:

karta do ćwiczeń języka i warg, wydrukowana karta pracy (D. Klimkiewicz, E. Siennicka-Szadkowska „ Akademia wzorowej wymowy” str. 61), wiatraczek, laptop z dostępem do Internetu, pendrive

Przebieg zajęć:

 Część wstępna

  1. Powitanie
  1. Ćwiczenia oddechowe oraz ćwiczenia języka i warg z wykorzystaniem karty do ćwiczeń. Uczennica wykonuje ćwiczenia oddechowe oraz ćwiczenia języka i warg.

Ćwiczenia oddechowe:

- dmuchamy na wiatraczek,

 Ćwiczenia języka (wykonujemy przy szeroko otwartych ustach i widocznych zębach):

-przesuwamy język w kąciki ust,

-oblizujemy górną wargę (język wąski, wydłużony),

-unosimy język do góry w kierunku nosa,

-„myjemy" językiem górne zęby (powierzchnię zewnętrzną i wewnętrzną),

-„liczymy" językiem górne zęby,

-„uparty osiołek"- wypychamy językiem zęby górne,

-język „zagląda do gardła".

 Ćwiczenia warg:

-cmokamy,

-robimy tzw.„ryjek" -wargi ściągnięte, wysunięte do przodu,

-wysuwamy wargi do przodu, zęby są widoczne, a wargi zaokrąglone.

 Część zasadnicza

  1. Wypełnianie poleceń zawartych na wydrukowanej karcie pracy.

Karta pracy:

Powtórz za dorosłym lub przeczytaj zdania. Otocz czerwoną pętlą [l], a niebieską [r]. Narysuj obrazek do wybranego zdania.

Rozwiązanie: Urszula je morelową marmoladę. Marlena pragnie zostać pielęgniarką. Lusterko wpadło za wersalkę. Malarka maluje krokodyle i wieloryby. W wyrazie „palmiarnia” jest dziesięć literek. Laura kupiła pelerynę i kolorowy parasol. Kornel ma lornetkę i latarkę. Gabriela nosi okulary i bransoletkę. Karol jest królem krasnoludków.

  1. Utrwalanie ćwiczonych głosek poprzez gry/ćwiczenia komputerowe logopedyczne z multimedialnego programu Eduterapeutica Logopedia zapisane na pendrive.

 Część końcowa

Zakończenie zajęć. Podsumowanie i krótkie omówienie zajęć. Pochwała i nagroda za pracę.

 

                                                                               

                                            Opracowała: mgr Sylwia Wysocka