Szkoła Podstawowa im. Biskupa Romana Andrzejewskiego w Morzyczynie
NARODOWE CZYTANIE 2023 r.
Maja Sz. Już tradycją w naszej szkole stał się udział w akcji Narodowego Czytania. W tym roku usłyszymy fragmenty powieść Elizy Orzeszkowej ,,Nad Niemnem”
Maja W. Powstawała ona w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników.
Maja Sz. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Weronika - To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Natalia:
Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności – dodał Prezydent.
Maja W. Zapraszamy do wysłuchanie fragmentu, w którym poznamy legendę o Janie i Cecylii.
- Teraz przenieśmy się do Korczyna aby wysłuchać codziennych pogawędek bohaterów powieści.
- Na zakończenie wysłuchajmy fragmentu nawiązującego do powstania styczniowego, który zaprezentują nasi / nasz gość
Maja W. Dziękujemy koleżankom i kolegom za pięknie przybliżenie nam lektury "Nad Niemnem”.